• logo
Bist■.■■
Gr. Altın■.■■
Dolar■.■■
Euro■.■■
>

10 Aralık Dünya İnsan Hakları Günü

CHP Düzce İm Başkanı Özcan Dağıstanlı 10 Aralık 1948 tarihinde kabul edilen ‘İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi ile ilgili basın açıklaması: "Birleşmiş Milletler Genel Kurulu tarafından 10 Aralık 1948 tarihinde kabul edilen ‘İnsan Hakları Evrensel Beyannamesinin, tüm insanların doğuştan hür ve eşit olduğu ilkesi doğrultusunda, insan hakları bilincinin tüm dünyada güvence altına alınarak geliştirilmesi amacıyla her yıl 10 Aralık tarihi ‘Dünya İnsan Hakları Günü’ olarak kutlanmaktadır.

10 Aralık Dünya İnsan Hakları Günü
10.12.2023 - 16:12
Haber Merkezi

İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi, medeni ve siyasi hakların yanında ekonomik ve sosyal hakların tanınıp benimsetilmesine, başta ırkçılık olmak üzere her türlü ayrımcılıkla mücadele edilmesine, kadın ve çocuk haklarının korunup geliştirilmesine, işkence ve kötü muamelenin ortadan kaldırılmasına, engellilerin ve göçmenlerin haklarının güvence altında olmasına dair uluslararası hukuk belgelerinin çoğunun kaynağı niteliğindedir.

Bugün maalesef, dünyanın birçok bölgesinde ve insanlığın gözlerinin önünde en temel insan hakkı olan yaşama hakkı başta olmak üzere her türlü insan hakkı ihlali yaşanmaktadır. 

10 Aralık Dünya İnsan Hakları Günü’nde bir kez daha ilan etmek şarttır ki, insan hakları, hukukun üstünlüğü ve demokrasi ilkelerinin egemen olduğu, hak ihlallerinin olmadığı, eşit ve özgür bir Türkiye’yi hep birlikte kuracağımıza olan inancım sürmektedir.

Dünyanın neresinde olursa olsun, zulme, haksızlığa ve hukuksuzluğa karşı çıkmayı görev bilmiş bir millettin ve partinin fertleri olarak; hak ve özgürlüklerin korunup geliştirilmesine yönelik çalışmalarda her zaman öncü olmak zorundayız.

Herkesin, insan onuru ile özgür ve eşit olarak yaşamasını sağlamanın ve o yolda birlikte çalışmanın hepimizin görevi olduğunu hatırlatarak 10 Aralık Dünya İnsan Hakları Gününü kutluyor, tüm insanlığa; huzur, barış ve mutluluk getirmesini diliyorum.

Özcan DAĞISTANLI 
CHP Düzce İl Başkanı


Editör: Ç. Resuloğlu

Yorum Yap

Yorum yazarak yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Düzce Gazete Efsane (www.duzcegazeteefsane.com) hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber İhbar