• logo
Bist■.■■
Gr. Altın■.■■
Dolar■.■■
Euro■.■■
>

“İliç'deki maden kazası büyük bir çevre faciasıdır”

Erzincan’da yaşanan maden kazası nedeni ile CHP Düzce İl Başkanı Özcan Dağıstanlı yazılı basın açıklamada bulundu.

14.02.2024 - 11:19
Güncelleme 14.02.2024 - 11:34
Haber Merkezi

Dağıstanlı yaptığı basın açıklamasında; “ Erzincanda yaşanan maden kazası vesileyle öncelikle tüm ülkemize, Sonrasında madencilik camiasına çok geçmiş olsun. Eğer ki ihbarlar doğruysa 9 işçimiz zehirli siyanürlü toprak altında kayıp olarak kurtarılmayı bekliyor. Temennimiz O ki kazaya uğrayan tüm madenci kardeşlerimiz toprak altından bir an evvel sağ salim çıksınlar.
Ancak Dünyanın en büyük 3. altın madeni olarak bizlere yutturulan Erzincan İliç deki altın madeninin üretim aşamasında kullandığı 39 farklı kimyasal ölümcül maddeyle dolu hafriyat alanı bugün büyük bir toprak kayması ile yerle bir oldu. Anadolu ve Ortadoğu gibi çok geniş bir coğrafyaya hayat veren Fırat nehri tehdit altındadır ve Erzincan İliç'deki bu maden kazası büyük bir çevre faciasıdır” dedi.
Özcan yazılı basın açıklamasına şöyle devam etti. "Daha önce siyanür sızıntısı ile gündeme gelen sirket, cezalandırılmayı bir yana bırakın, kapasite arttırımı ve vergi affı ile ödüllendirildi ve bu facianın tek sorumlusu ise Bakanlığı döneminde çıkarmış olduğu yasalar nedeniyle Eski Çevre Ve Şehircilik Bakanı Şimdi ise, AKP'nin İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Murat Kurum'dan başkası değildir.
Bu bir maden kazası değil, doğa katliamıdır.
Bu bir maden kazası değil, iş cinayetidir.
Her şey göz göre olup bitiyor, tüm hukuki itirazlara rağmen evrensel sermayenin düdüğü istediği gibi ötüyor.
Buna ya hep beraber dur diyeceğiz, ya da hep beraber tükeneceğiz.


Editör: Ç. Resuloğlu
Youtube kanalımıza abone olarak yeni
videolarımızdan ilk siz haberdar olun.
Youtube Adresimiz

Yorum Yap

Yorum yazarak yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Düzce Gazete Efsane (www.duzcegazeteefsane.com) hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber İhbar