• logo
Bist■.■■
Gr. Altın■.■■
Dolar■.■■
Euro■.■■
>

KAYNAŞLI MECLİS GÜNDEMİNDE

Düzce Milletvekili ve Dışişleri Komisyonu Üyesi Talih Özcan, Türkiye’nin alanında en büyük ve yetkili kooperatiflerinden biri olan Kaynaşlı Uluslararası Motorlu Taşıyıcılar Kooperatifinin mağduriyetini Meclis gündemine taşıdı.

KAYNAŞLI MECLİS GÜNDEMİNDE
21.02.2024 - 22:18
Haber Merkezi

ÖZCAN, TIRCILARIN SESİ OLDU

18 Ocak 2024 tarihinde Resmi Gazetede yayınlanan 49 numaralı KDV tebliğine göre, uluslararası taşımacılık yapanların KDV istisnasından faydalanması için, kendi adına düzenlenmiş yetki belgesi alması zorunlu kılınmıştı. Bu durumun yarattığı mağduriyeti Meclis Genel Kurulun’da söz alarak dile getiren CHP Düzce Milletvekili Talih Özcan şunları söyledi:

YETKİ BELGESİ BÜYÜK PROBLEM

 “Kaynaşlı’daki Uluslararası Motorlu Taşıyıcılar Kooperatifine bağlı, 1 veya 2 aracı olan ortaklar, kooperatifin yetki belgesi olmasına rağmen, kendi adlarına yetki belgesi almaları zorunlu tutuldu. Bu yetki belgesini almayanlar ise KDV istisnasından ne yazık ki yararlanamıyor. Burada 118 ortağın kooperatifin yetki belgesinde aracı var. Bu kişiler kendi adlarına yetki belgesi alsalar dahi 3 yıl boyunca sadece yurtiçinde taşımacılık yapmalarına izin veriliyor. Yetki belgesi almazlarsa da kestikleri uluslararası KDV’li faturaların ağır bedelleri altında eziliyorlar, masraflarını dahi karşılayamıyorlar.

Hazine ve Maliye Bakanlığına çağrıda bulunan Özcan son olarak şunları söyledi:

“Hazine ve Maliye Bakanlığına çağrıda bulunuyorum; Düzce Kaynaşlı Motorlu Taşıyıcılar Kooperatifi ve ülkemizdeki diğer benzer faaliyet yürüten kooperatiflere bağlı taşımacılık yapan insanlarımızın bu mağduriyeti giderilmeli, ve yetki belgesi olan kooperatiflere bağlı faaliyet yürütenlere de KDV istisnası uygulanmalıdır. Aksi halde, ülkemizdeki ihracat ileriki dönemlerde büyük sekteye uğrayacaktır.”


Editör: Ç. Resuloğlu

Yorum Yap

Yorum yazarak yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Düzce Gazete Efsane (www.duzcegazeteefsane.com) hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber İhbar