• logo
Bist■.■■
Gr. Altın■.■■
Dolar■.■■
Euro■.■■
>

Düzce Kent Konseyi Kadın Meclisi’nden

“8 MART DÜNYA KADINLAR GÜNÜ” MESAJI 8 Mart 1857 tarihinde Newyork’ta gerçekleşen Tekstil İşçilerinin grevleriyle başlamıştır. Kadın İşçiler daha iyi çalışma koşulları ve daha adil muamele talep etmek için bir araya gelmişlerdir. Bu grev hakların savunma mücadelesinin bir dönüm noktası olmuştur.

Düzce Kent Konseyi Kadın Meclisi’nden
7.03.2024 - 13:42
Haber Merkezi

O günden bu yana Dünya Kadınlar Günü eşitlik özgürlük ve adalet için verdiği mücadelenin sembolü haline gelmiştir.

Kadın haklarını insan haklarından ayrı tutmak mümkün değildir. Amaç Kadınların ayrıcalıklı haklara sahip olması değil ,Kadına yönelik şiddetin önüne geçilmesi , Kadına yönelik şiddet insan onuruna  yönelik bir suçtur ve insan hakları ihlalidir,  kadının ezilmesinin , kötü davranılmasının önlenmesidir. Daha uygar ve sağlıklı bir toplum için kadınlara her zaman ihtiyaç vardır.

Son yıllarda Kadına Şiddet olaylarının arttığını üzülerek gözlemliyoruz. Bu haberler içimizi acıtıyor. Oysa onlar baş tacımızdır. Onlara şiddet değil sevgiyle yaklaşmak boynumuzun borcudur. Kadınlar sevgi, saygı, merhamet ve hoşgörüyü sonuna kadar hak ediyor.

Bugün yeryüzünde kültürler, medeniyetler, şehirler, insani değerler bir bir yok olurken yaşanan savaşların, acıların ve zulmün bedelini en ağır biçimde ödeyenler maalesef kadınlar ve çocuklardır. Suriye’de, Yemen’de, Myanmar’da, Somali’de katledilen, eşlerini ve çocuklarını kaybeden, evi ocağı tarumar edilen; Suriye’de, Mısır’da, Filistin'de zindanlara mahkûm edilen, işkence gören, her türlü yokluğa ve acıya rağmen özgürlük mücadelesi veren kadınlar, hukuka ve iyiliğe dair kurulacak her cümleyi mahcup etmektedir.

Dünya Kadınlar Günü , tarih boyunca elde ettiği başarıları kutlama için önemli bir fırsattır. Kadınlar  eğitim ve iş fırsatlarına erişimlerini arttırmak için mücadele etmişler , Kadın Hakları Hareketleri , kadınların oy hakkını elde etmeleri, eşit ücret ve iş fırsatlarına erişim gibi konularda önemli kazanımlar sağlamışlardır. Kadınların toplumda daha güçlü bir sesi olmaları sağlanmış ve kadınların liderlik rollerinde daha fazla yer almalarına olanak tanınmıştır.

Kadınlar tarlada , bağ bahçede, sanayide, eğitimde, sağlıkta, ve bir çok iş alanında çalışan ve çok iyi başaran değerlerimizdir.Toplumumuzun % 50’sinden fazlasını temsil eder.

Kurtuluş Savaşının kazanılmasında analarımız önemli yardımlarda bulunmuşlar yeri geldiğinde cephede savaşmış, yeri geldiğinde cephe gerisinde savaşa destek olmuşlardır. Savaşın ardından da Ülkenin kalkınmasında kadının yeri ve önemini vurgulayarak ön saflarda yer almışlardır.Mustafa Kemal Atatürk 1934 yılında pek çok Avrupa Ülkesinden önce Kadınlarımıza seçme ve seçilme hakkını kazandırmıştır.

Varlıklarıyla toplumumuza şekil veren Kadınlar bir çok alanda başarı ile kendilerinden söz ettirmekte , Söz sahibi , hayatın ayrılmaz bir parçası  , el attıkları  işlerde muhteşem başarılara imza atmaktadırlar.

Tarlada işçidir, ter döken bazen de bir can sığdıran gelecek nesillerimizi yetiştirendir.  Bereketli elleri ile tohumu buğdaya, buğdayı ekmeğe çeviren, emeği ile üretendir. Siyasetten sanata eğitimden sağlığa tarımdan ticarete hayatın her alanında  dokunduğu her işte ses getirendir Kadın. Kadınlarımızın gücüne inanıyoruz. Kadınlarımız olmazsa toplumun olmayacağı bilinci ile eli bereketli, gönlü sevgi dolu fedakar kadınlarımızın sadece bir gün değil her gün hak ettikleri değeri görmesini temenni ediyoruz.

Toplum aile birliği yapısını güçlendiren , şekillendiren aile birliğinin en önemli unsuru ve toplumun temel taşı olan Türk Kadını ve Türk Annesi özgüvenin ve sevginin kaynağı olmuştur.

Kadın Üretir, besler, büyütür, güzelleştirir sevgi ile umudu yeşertir.

Düzce Kent Konseyi Kadın Meclisi olarak Kadınlarımıza yardımcı olmak, güçlendirmek, sorunlarını çözebilmek ve  kadınlarımızın karar mekanizmalarında yerlerini almalarını sağlamak, statülerini yükseltmek , iş istihdamlarına yardımcı olmak  için her zaman desteğiz.

Toplumun ve ailenin temel değeri, sevginin saygının en yücesini  hak eden, yarınların mimarı Kadınlarımızın 8 Mart Dünya Kadınlar Günü, saygıdeğer Türk ve dünya kadınlarına sağlık ve mutluluk getirsin. Kadınlar Gününüz kutlu olsun..


Editör: Ç. Resuloğlu

Yorum Yap

Yorum yazarak yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Düzce Gazete Efsane (www.duzcegazeteefsane.com) hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber İhbar