• logo
Bist■.■■
Gr. Altın■.■■
Dolar■.■■
Euro■.■■
>

2. Sahne Sanatları Günleri’nde Metnin Sahneye Dönüşüm Yolculuğu

Düzce Üniversitesi Sanat Tasarım ve Mimarlık Fakültesi, Sahne Sanatları Bölümü tarafından, “II. Sahne Sanatları Günleri” kapsamında ‘Metinden Sahneye’ başlığı altında, metnin sahneye dönüşüm yolculuğu; “Dramatik Metin Çevirilerinde Sahnelenebilirlik” ve “Gösterimin Düşünsel Boyutu” başlıklı iki atölye çalışmasıyla ele alındı.

2. Sahne Sanatları Günleri’nde Metnin Sahneye Dönüşüm Yolculuğu
20.03.2024 - 16:06
Haber Merkezi

Öğr. Gör. Naciye Aksoy tarafından organize edilen etkinlik; kariyeri boyunca, tiyatro, sinema ve televizyon alanlarında önemli işlere imza atmış değerli sanatçı Omid Darvishi rehberliğinde, Tiyatro Eleştirmenliği ve Dramaturji Anabilim Dalı öğrencileri ile Düzce Üniversitesi’nin farklı disiplinlerinde eğitimini sürdüren öğrencelerin katılımlarıyla, İstiklal Konferans Salonu’nda gerçekleştirildi.

“Dramatik Metin Çevirilerinde Sahnelenebilirlik” başlıklı ilk atölyede, tiyatro çeviri ilişkisi, tiyatro metin çevirilerinde karşılaşılan zorluklar ve tiyatro metinlerinde dramaturginin yeri ile çeviride sahne ve seyircinin önemi üzerinde duruldu. Kapsamlı ve çok yönlü bir tartışma sürecinin ortaya çıktığı ve konunun derinliğine incelendiği atölye, öğrencilerin sorularının yanıtlanmasıyla sonlandı.

“Gösterimin Düşünsel Boyutu” başlıklı ikinci atölye çalışması, Omid Darvishi liderliğinde sahne uygulaması olarak gerçekleştirildi. Işık, sahne, oyuncu bedeni gibi teatral uzamın göstergeleri üzerinde başlatılan atölye, metnin çağdaş tiyatrodaki yerinin tartışılmasıyla sürdürüldü. Bu doğrultuda tiyatronun görsel unsurları ile metinsel unsurları arasındaki etkileşim ile dramaturgiye ilişkin yeni yaklaşımlar ele alındı. Atölye sonunda Omid Darvishi liderliğinde, öğrencilerin katılımıyla çeşitli oyunculuk yöntemlerinin sahne üzerinde uygulanmasıyla, yaratıcı bir sahne oyuncu etkileşimi gerçekleştirildi.

 


Editör: Ç. Resuloğlu

Yorum Yap

Yorum yazarak yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Düzce Gazete Efsane (www.duzcegazeteefsane.com) hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber İhbar