• logo
Bist■.■■
Gr. Altın■.■■
Dolar■.■■
Euro■.■■
>

Cumhuriyetimizin 2. Yüzyılında Ormancılık

Düzce Üniversitesi Orman Fakültesi tarafından Dünya Ormancılık Günü Etkinlikleri kapsamında düzenlenen “Cumhuriyetimizin 2. Yüzyılında Ormancılık” başlıklı panel, Cumhuriyet Konferans Salonu’nda gerçekleştirildi.

Cumhuriyetimizin 2. Yüzyılında Ormancılık
22.03.2024 - 10:20
Güncelleme 22.03.2024 - 10:24
Haber Merkezi

Programa; Düzce Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Ali Öztürk, Düzce Üniversitesi Orman Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Abdurrahim Aydın ile öğretim üyeleri ve öğrenciler katıldı.
Programın davetli konuşmacısı Emekli Orman Genel Müdürü Yüksek Orman Mühendisi Abdurrahman Sağkaya, dünyanın sürekli değişim içinde olduğunu ve teknolojinin hızla geliştiğini söyleyerek “Değişen dünyada biz aynı işi yaparak başarılı olamayız, yani değişmek zorundayız. Yapılmayanları bulup çıkarıp yapmak zorundayız.” şeklinde konuştu.

Ormancının sürekli algısının açık olması gerektiğini belirten Abdurrahman Sağkaya, “Geçmişte ormancılık tamamen koruma odaklıydı. Dışımızdaki dünya o kadar hızlı değişiyor ki siz bu istekleri yerine getirmek zorundasınız. Günümüzde ise ormancıların ve ormancılığın en önemli görevi, biyolojik çeşitliliği arttırma olmuştur. Biyolojik çeşitliliğin bozulması, doğanın dengesinin bozulmasıdır. Orman bütünlüğünün bozulmasıdır ve sonuçları olacaktır. Çünkü doğa affetmez.” diyerek sözlerine devam etti.

Ormanların sağlık fonksiyonuna da değinen Sağkaya, Asya ülkelerinin özellikle bu konuda oldukça ilerlemiş durumda olduğunu dile getirerek, hasta tedavisinde ormanların etkisinin araştırıldığını ve hastanelerin artık ormanların içine yapılmaya başlandığını sözlerine ekledi.
Geleceğin ormancısının özgüvenli olmak zorunda olduğunu belirten Abdurrahman Sağkaya, gelecek nesilden umutlu olduğunu söyleyerek konuşmasını noktaladı.

Program,  Düzce Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Ali Öztürk’ün Abdurrahman Sağkaya’ya teşekkür belgesi takdim etmesiyle son buldu.


Editör: Ç. Resuloğlu

Yorum Yap

Yorum yazarak yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Düzce Gazete Efsane (www.duzcegazeteefsane.com) hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber İhbar