• logo
Bist■.■■
Gr. Altın■.■■
Dolar■.■■
Euro■.■■
>

Emekli Bayram ikramiyesine zam!

Milyonlarca emekliyi yakından ilgilendiriyor. Yeni dönem zamlı maaşlarını alan emeklilerin gözü ikramiye zammında. Son olarak Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Işıkhan, ikramiyelerin artabileceğinin sinyalini vermişti. Peki emeklilerin bayram ikramiyesinde ne kadarlık bir artış bekleniyor?

Emekli Bayram ikramiyesine zam!
15.02.2024 - 14:28
Haber Merkezi


2024 yılı Ocak ayı döneminde emeklilerin yüzde 49.25 oranında zammı hak etmesinin ardından gözler emekli ikramiyelerine çevrildi. Yeni dönem zamlı maaşların belli olmasıyla emekliler cephesinde ikramiyelerin düşük kaldığı ve yükseltilmesi gerektiği beklentisi oluştu. Bununla ilgili hükümet tarafından bir çalışma yapıldığı belirtildi.
2018 yılında yapılan düzenleme ile emeklilere Ramazan ve Kurban Bayramı olmak üzere senede iki kere, bayram öncesinde ikramiye veriliyor. Hürriyet'ten Noyan Doğan ikramiye zammı ile ilgili merak edilenleri yazdı.
2018 yılından bu yana da emekli aylığı, yaşlılık aylığı, vazife malullüğü aylığı, malullük aylığı, ölüm aylığı ile sürekli iş göremezlik geliri ve ölüm geliri alanlar ile şehit yakınları, gaziler, muharip gaziler, güvenlik korucuları, şampiyon sporcular ve terörden zarar gören sivil vatandaşlar ile bu kişilerin hak sahiplerine bayram ikramiyesi ödendi.
2 BİN TL'YE YÜKSELTİLDİ
Düzenleme çıktığında emeklilere her bayram öncesinde 1.000 TL ikramiye yatırıldı, ardından bu tutar 1.100 liraya, 2023 yılında ise 2.000 liraya yükseltildi.
Böylece geçen sene toplam 4.000 lira bayram ikramiyesi ödendi ve EYT’den emekli olanlar da bayram ikramiyelerini aldı. Geçen sene 4.000 liralık bayram ikramiyelerinin dışında sene sonunda tüm emeklilere 5 bin lira daha ikramiye yatırıldı.
Başta sadece çalışmayan emeklilere ikramiye ödenmesine karar verilirken, sonradan alınan kararlara bu imkândan tüm emekliler yararlandı. Bu kapsamda da 2023 yılında tüm emekliler 9 bin lira ikramiye aldı.
NİSANIN İLK HAFTASINA YETİŞMELİ
Şimdi ise 2024 yılında emeklilere ödenecek bayram ikramiyesinde artışa gidilmesi planlanıyor. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Işıkhan, emeklilerin bayram ikramiyelerinin artırılması yönünde talebi olduğunu belirtti. Bakan Işıkhan,“Hükümet olarak bu adımı atmaya hazırız. Çalışmalara kısa sürede başlayabiliriz” açıklamasını yaptı.
2024 yılında bayram ikramiyeleri, 9 Nisan Ramazan Bayramı ve 15 Haziran Kurban Bayramı öncesi emeklilerin hesaplarına yatırılacak. Eğer ikramiyeler artacaksa 31 Mart yerel seçimlerinden önce çalışmanın tamamlanması lazım ki, 9 Nisan Ramazan Bayramı öncesine, yani nisan ayının ilk haftasına yetişsin. Malum bunun için yasa hazırlanması, tasarının Meclis’te görüşülmesi ve ardından da onaylanıp, yasalaşması gerekiyor.
Peki, ikramiyeler ne kadar artacak? Çeşitli senaryolar var. Kimileri 5’er bin liradan 10 bin lira olur diyor, kimileri bunun da üzerinde rakamlar telaffuz ediyor. Açıkçası ben bu rakamlara çıkılacağını zannetmiyorum.
Neden mi? İki nedeni var. Birincisi, sene başında SSK ve Bağ-Kur emeklilerinin geçmiş enflasyondan kaynaklı yüzde 37.57 zam oranı yüzde 49.25’e yükseltildi. İkinci neden ise Kurban Bayramından hemen sonra emeklilerin yılın ikinci yarısı için alacakları zam oranları belli olacak.
EMEKLİYE 6 BİN TL İKRAMİYE ÖDEMESİ
Tahminlere göre de 2024’ün ilk yarısında enflasyon yüksek seviyeye çıkacak sonrasında da düşmeye başlayacak ve yılsonunda yüzde 36 seviyesinde tamamlayacak. Bu da şu anlama geliyor ki, emeklilerin, 2024 Temmuz zamları enflasyona bağlı olarak yüksek olacak. Tüm bunları alt alta koyduğumda benim tahminim, 2.000 lira olan bayram ikramiyesi yüzde 50 artarak, 3.000 liraya çıkacak ve 2024 yılında emekliler bayram ikramiyesi adı altında 6.000 TL alacak.
Emekli ikramiyelerinde yasal süreç ne zaman başlar, emekliler bayram ikramiyesi ödemelerini ne zaman alacaklar? Sosyal Güvenlik Müşaviri Emin Yılmaz, konuyla ilgili merak edilenleri anlattı. Yılmaz konuşmasında şu ifadeleri kullandı:
‘İKRAMİYEDE İKİ FORMÜL MEVCUT’
“Bayram ikramiyesinin tarihçesine baktığımız zaman Mayıs 2018 tarihinden itibaren 7143 sayılı torba yasa ile hayatımıza 1.000 TL olarak girdi. Sonrasında 1.100 TL, devamında 2023 yılına geldiğimizde 2.000 TL olarak düzenleme geldi. Yeni dönemde bayram ikramiyeleri ile ilgili iki formül beklentisi mevcut.
Birincisi 2.000 TL’nin %50 oranında artış ile 3000 TL’ye çıkarılmasıdır. Burada enflasyonun 2023’ün ikinci yarıyılı için %37,57’lik açıklanan TÜFE'ye %11,68’lik refah payı verilmesi ile tüm emeklilerin maaş zam farkları % 49,25 eşitlenmiş oldu.
İkincisi 2.000 TL’nin %150 artışla 5.000 TL’ye çıkarılması söz konusu. Cumhuriyetimizin 100. yılına istinaden emeklilerimiz içerisinde ayrım yapılmadan herkese bir kereliğine mahsus 5.000 TL ikramiye verilmişti.
Ayrıca bayram ikramiyesi ilk verildiği zaman ‘13. emekli maaşı devlet tarafından veriliyor’ şeklinde lanse edilmişti. Bu taraftan baktığımız zaman ikramiyelerin iki dini bayramımız olan Ramazan ve Kurban Bayramı’nda verildiğinden kaynaklı vatandaşlarımızın dini vecibelerini yerine getirmek amaçlı kurbanlık alabilmelerini sağlayacak olan bir destek olarak da görebiliriz.
İŞTE EN GÜÇLÜ BEKLENTİ!
Bu sebeplerden ötürü bayramlarda 5’er bin liradan 10 bin TL olması şu an ihtimaller dahilinde daha yüksek gözükmektedir.
‘İKRAMİYELER TABAN AYLIĞA SABİTLENEBİLİR’
Diğer bir detay ise bayram ikramiyeleri taban aylık dediğimiz (alt sınır aylığına) sabitlenebilir. Biraz daha detay verecek olursak 2024 yılı Ocak ayında en düşük emekli maaşları 7.500 TL’ den 10.000 TL ye çıkarılmıştı. İlerleyen dönemde ilgili yasaya bir cümle eklenerek bu rakamın artırılması ile bayram ikramiyelerinin de buraya sabitlenerek kendiliğinden yükselmesi sağlanabilir. Böylelikle kamuoyunun bu konu ile meşguliyeti ortadan kaldırılmış olacaktır. Yani iki bayramda verilen ikramiye toplamı en düşük emekli maaşı kadar olabilir.
SADECE EMEKLİLER Mİ ALIYOR?
Bayram ikramiyeleri sadece emeklilere değil dul, yetim aylığı alanlara dosya bazında hissesi oranında, malullük, vazife malullüğü, ölüm aylığı, sürekli iş göremez geliri, şehit yakınları, gaziler, muharip gaziler güvenlik korucuları, şampiyon sporcular, terörden zarar gören sivil vatandaşlar ile bunların yakınları olan hak sahiplerine de ödeneceğini söyleyebiliriz.
İKRAMİYE ZAMMI İÇİN YASAL SÜREÇ NE ZAMAN BAŞLAR?
İkramiye, refah payı, seyyanen ödeme, gibi ek ödemelerin mutlaka yasa ile düzenlenmesi gerekli. Geçmiş dönemde de ikramiyelerin bayramdan bir hafta öncesinde ödendiğini biliyoruz. 10 Nisan 2024 bayramın ilk gününe denk geldiği için minimum yasal düzenleme için şubat veya mart ayında Meclis’e sevk edilmesi gerekli. Çünkü sürece baktığımız zaman Meclis Plan ve Bütçe Komisyonu, Meclis Genel Kurulu, sonrasında Sayın Cumhurbaşkanı ve Resmi Gazete üzerinden yasalaşması gerekli. Bu arada mart ayında yerel seçimlerin de olduğunu hatırlatmak isterim.
BAYRAM İKRAMİYESİ ÖDEMELER NE ZAMAN YAPILACAK?
Önceki ikramiyelerin bayramdan bir hafta öncesinde yapıldığını biliyoruz. Geçen seneki uygulama şu yöndeydi. SSK (4A) emeklilerinin ödeme günü; 17,18,19,20 olanlar bayramdan 7 gün önce, 21,22,23 olanlar bayramdan 6 gün önce, 24,25,26 olanlar bayramdan 5 gün önce, Bağkur (4B) emeklilerinin ödeme günü; 25,26 olanlar bayramdan 4 gün önce, 27,28 olanlar bayramdan 3 gün önce, Emekli sandığı (4C) emeklilerinin ödeme günü bayramdan 2 gün önce ödenmişti. Yine bu takvimle eş değer olacağını düşünmekteyim.


Editör: Ç. Resuloğlu

Yorum Yap

Yorum yazarak yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Düzce Gazete Efsane (www.duzcegazeteefsane.com) hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber İhbar