• logo
Bist■.■■
Gr. Altın■.■■
Dolar■.■■
Euro■.■■
>

Yatırımcılar dikkat!

Borsada bir rekor daha, hisse senedi detayı ortaya çıktı Borsada yatırımcı sayısı rekor seviyeye yaklaştı. Merkezi Kayıt Kuruluşu yatırımcı sayısı, saklanan menkul kıymet piyasa değerine ilişkin verileri paylaştı.

Yatırımcılar dikkat!
17.12.2023 - 17:25
Ulusal Basın

Hisse senedi detayı ortaya çıktı. İşte ayrıntılar...
Merkezi Kayıt Kuruluşu, 15 Aralık 2023 tarihi itibarıyla pay senedi bakiyeli yatırımcı sayısını 8 milyon 573 bin 476 olarak açıkladı.
Aynı tarih itibarıyla pay senedi piyasa değeri ise 10 trilyon 390 milyar lira oldu.
Kayden saklanan menkul kıymet değeri ise 12 trilyon 790 milyon lira seviyesinde oluşurken toplam yatırımcı sayısı 11 milyon 502 bin 852 kişi olarak gerçekleşti.
10 trilyon 390 milyar lira pay senedinde bulunurken, 379 milyar 11 milyon lira Devlet İç Borçlanma Senetleri'nde, 1 trilyon 710 milyon lira, Özel Sektör Borçlanma Araçları 291 milyar 790 milyon lira, ve yapılandırılmış ürünlerde ise 23 milyar 830 milyon liralık menkul kıymet saklanıyor.
Öte yandan Bu yılın en iyi performans gösteren yatırım aracı borsada son zamanlarda sert hareketler gözleniyor. Aralık ayı itibarıyla 8 bin puan sınırından aşağı yönlü hareket eden borsa çarşamba günü büyük düşüşlere sahne olmuştu.
Endeks 7529 puan seviyesine kadar gerildikten sonra perşembe günü yüzde 3.77 oranında yükseldi, yeniden 7800 puanın üzeri görüldü. Peki borsadaki sert hareketlerin sebebi ne?
Konuyla ilgili merak edilenleri BLG Finansal Danışmanlık ve Kurucu Ortağı Belgin Maviş, milliyet.com.tr’ye açıkladı. Maviş konuşmasında şu ifadeleri kullandı:
 "Bu yılın en iyi performans gösteren yatırım aracı borsa oldu. Bir daha bu seviyede yükselişler görür müyüz? Evet, ama burada ABD Merkez Bankası ve politikaları, içeride de ekonomi yönetiminin politikaları etkili olacak.
Merkez Banka’mızın rezervlerinin tarihi zirvelere ulaşması, enflasyon karşısında BDDK’nın bankalar ve finans kuruluşları için almış olduğu enflasyon hesaplaması kararlarının borsa üzerindeki pozitif etkilerini görüyoruz.
Bu tür pozitif haber akışları olduğu takdirde endekste yukarı yönlü hareketler ve özellikle 7850 seviyesinin aşılması ile birlikte 8 bin puan seviyelerini görürüz. Yılsonu hareketi de buna dahil olacaktır. 2024 yılı seçim yılı olacağı için borsada hareketli seyirleri görebiliriz.
Borsadaki sert kayıpların nedenleri küresel etkiler, İsrail-Filistin savaşı ve işin insanı boyutu, Çin’den Avrupa’ya yayıldığı söylenen Covid benzeri salgın ile karşı karşıya kalınma riski, Fed belirsizliği gibi etkiler yıl sonunda halka arzların yoğunlukta olması, en önemli etken de Merkez Bankası’nın faiz artışları ile birlikte mevduat faizlerinin artması, paranın bir bölümünün mevduatlara kayması gösterilebilir.
BORSADAN ÇIKAN PARA MEVDUATA MI KAYDI?
Evet, borsada yatırımcıların bir kısmı parasını risksiz varlıklara yönlendiriyor. Borsadan çıkan paranın mevduata ve altına doğru yöneldiğini söylemek mümkün. Şu anda yatırımcı portföylerine bakıldığında yüzde 40 hisse, yüzde 20 altında, geri kalan kısım nakitte kendisini korumaya almış durumda gözüküyor.
YENİ YILDA ZİRVE GÖRECEK MİYİZ?
Borsada yıl sonu hedefi 8 bin puanın üzerinde bir kapanış borsa performansı açısından önemli olacaktır. 8050 puan seviyesinin aşılması bize yeni bir yol haritasını beraberinde getirebilir.
Türkiye’de CDS’lerin 300 baz puanın altına inmesi gibi haberler, bankacılık sektörünü destekleyen haberlerin etkisi ile BIST 30 hisseleri başta olmak üzere yabancı yatırımcıların gözü borsada olabilir. O yüzden 2024 yılının ilk 2 aylık performansının ben borsa tarafında dolar bazında yükselişleri beraberinde getirebileceğini düşünüyorum.


Editör: Ç. Resuloğlu

Yorum Yap

Yorum yazarak yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Düzce Gazete Efsane (www.duzcegazeteefsane.com) hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber İhbar