• logo
Bist■.■■
Gr. Altın■.■■
Dolar■.■■
Euro■.■■
>

BES'te yeni dönem başladı! Kredi çekmek isteyenler için önemli detay

Milyonlarca çalışanı ilgilendiren asgari ücret zammıyla birlikte Bireysel Emeklilik Sistemi kesintisinde ücretler değişti. Konuyla ilgili SGK Uzmanı Emin Yılmaz açıklamalarda bulunarak BES hakkındaki yeni değişiklerle ilgili bilgi verdi.

BES'te yeni dönem başladı! Kredi çekmek isteyenler için önemli detay
17.01.2024 - 10:41
Haber Merkezi

Milyonlarca çalışanı ilgilendiren asgari ücret zammıyla birlikte yeni yılda ücretlerde büyük değişimler olacak. İşsizlik maaşından staj ücretine, doğum-askerlik borçlanmasından asgari ücret kıdem tazminatına kadar ücretler değişecek. Bu ücret değişimine bireysel emeklilik kesintisi de dahil oldu. Bireysel emeklilik kesintisi 600 liraya çıktı.

SGK Uzmanı Emin Yılmaz konuyla ilgili önemli açıklamalarda bulunarak vatandaşa uyarılarda bulundu:
Bireysel emeklilik sözleşmeleri 1 Ocak itibarıyla bir teminat sayılıyor. Bu konuda Sigortacılık ve Özel Emeklilik Düzenleme Denetleme Kurumu bir genelge yayınladı.

Genelgeye göre, bireysel emeklilik sözleşmesinden kaynaklı alacağın devri hakkında, kısaca özeti şu: Hayatınızı idame ettiremiyorsanız, hanenizde kredi olabilir, ticari kredi olabilir, fark etmez.
Ancak kredilerin ödeme yükümlülüğü sizde olduğu için, kredilerinizi 2 ay boyunca taksitini ödeyemezseniz, otomatik olarak yasal takibe alınıyorsunuz ve 2 ay sonrasında temerrüde düşüyorsunuz.
Genelgede 30 gün ek süre veriliyor ve bu sürenin sonunda uyarı yapılıyor. 30 gün sonunda ödeme yapılmazsa, çalışma hayatında bulunan ve sistemde biriken primlerinden tahsilat yapılabilir.

İlerleyen dönemlerde, bireysel emeklilik sisteminde biriken paralarınızla ilgili, ihtiyaç duyduğunuzda, belli şartlar altında, belli kısımlarını çekebileceksiniz.
Evlilik, konut alımı, doğal afet veya öğrencilik durumunda, birikiminizin yarısını veya belirli bir kısmını çekme hakkınız olacak.
Bireysel emeklilik sisteminde biriken paranız, bankacılık üzerinden kredi çekerken kefil veya teminat olarak kullanılabilecek."

BES'TEN NASIL ÇIKILIR?
Bireysel Emeklilik hesabını istediğin zaman Bireysel Emeklilik Sistemi’ne başvurmuş olduğun banka ya da sigorta şirketi ile irtibata geçerek iptal ettirebilirsin. Bireysel emeklilik iptali, BES yaptırdığın şirketin iptal şartlarına göre değişmektedir.
Telefon, SMS veya müşteri hizmetlerinden tuşlama yaparak iptal sürecini başlatabilirsin. Bireysel emeklilik hesabını nasıl iptal edeceğini öğrenmek için sisteme girdiğin şirketin bilgilerini direkt arayarak ya da resmi internet sitesinden işlem yapabilirsin.

BES İPTALİ YAPILIR MI?
Sistemden ayrılma kararınız hala devam ediyorsa, emeklilik planınızın başlaması ve ilk ödeme itibarı ile ilk 2 aylık başlangıç dönemi başlar.
Başlangıç dönemi içerisinde ödediğiniz katkı payının tamamını geri alabilecek şekilde sistemden ayrılabilirsiniz. Sistemden ayrılma işleminizi, bankanız üzerinden gerçekleştirebilirsiniz.


Editör: Ç. Resuloğlu

Yorum Yap

Yorum yazarak yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Düzce Gazete Efsane (www.duzcegazeteefsane.com) hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber İhbar