• logo
Bist■.■■
Gr. Altın■.■■
Dolar■.■■
Euro■.■■
>

Kredi kartı kullananlar için kritik uyarı

Kredi kartı kullanan herkesi yakından ilgilendiriyor. Kart kullanım hacmi her geçen gün artarken pek çok tüketici kredi kartlarının asgari ödeme tutarını ödeyerek kalan borcu bir sonraki aya bırakıyor.

Kredi kartı kullananlar için kritik uyarı
1.02.2024 - 13:42
Haber Merkezi

TUKONFED Bankacılık Komisyonu Başkanı Hüseyin Ölmez kredi ve kredi kartı kullanalar için önemli uyarılarda bulundu.
Kredi ve kredi kartı kullanımı her geçen gün artıyor. BDDK verilerine göre 19 Ocak 2024 haftası itibarı ile bireysel kredi kartı hacmi, 1 trilyon 172 milyar lira olarak kayıtlara geçti. Geçen yıl aynı dönemde ise bu tutar 459 milyar lira seviyesindeydi. Bireysel kredi kartı hacminde ise bir yıllık artış, yüzde 155 oldu.

LİMİT MİKTARI KULLANIMI BELİRLİYOR

Aynı verilere göre; gelir artışları sonrası yapılan limit güncellemeleri, kredi kartı kullanım kapasiteleri üzerinde son derece etkili oluyor. Yüksek limitli kartlarda limit kullanım oranı gerilerken, 25 bin TL ve altı limite sahip kredi kartlarındaki limit kullanım oranı artıyor.
Kredi kartı kullanım oranındaki artışın nedenlerini değerlendiren TUKONFED Bankacılık Komisyonu Başkanı Hüseyin Ölmez Asgari ödeme tutarına dikkat çekiyor.

ASGARİ ÖDEME TUZAĞI

“Asgari ödeme tuzağı, maalesef başkaları tarafından kurulan değil, tüketicinin koşarak gittiği bir tuzak. Tüketicinin ödeyemediği kısım ve buna uygulanan faiz asgari ödeme tuzağı olarak karşımıza çıkıyor.” Diyen Ölmez sözlerini şöyle sürdürüyor:
Özetle bahsedilen toplam harcama miktarı yılların birikintisidir. Uzun zamandır ödenmeyen/ ödenemeyen bu meblağlar, bankacılık uygulamalarında donuk kredi olup, donuk krediler de çoğunlukla kanuni takip ile sonuçlanmaktadır.
Tüketicilerin alım gücünün düşmesinin ödeme güçlüğü çekmelerine neden olduğunun altını çizen Hüseyin Ölmez, “Kredi kartı ve kredi kullanımının artmasındaki diğer bir neden ise; tüketicilerin ücretlerinden elde ettikleri paranın yani satın alma gücünün hızla ve yaşanılan enflasyon oranında düşmesidir. Bir birim mal veya hizmeti satın alabilmek için, geçen seneye oranla enflasyon oranında fazla kredi kartı kullanmak zorunda kalmasıdır. İfadelerini kullanarak sözlerini şöyle sürdürdü:

TÜKETİCİLER ‘KÜÇÜK STOKÇU’ OLDU

“Güven vermeyen fiyat artışlarının olduğu piyasa koşullarında yaşadığımızdan, tüketicilerin önemli bir kısmı olanakları ölçüsünde fiyat yükselmesi beklediği veya indirimde gördüğü malları önlem olarak satın alarak “küçük stokçu” olmasıdır. Yine asgari ödeme tuzağındaki vatandaşın burada çok yararlanması mümkün değildir. Çünkü ödeyemediği meblağa faiz uygulanmakta olup, fiyat artışı olarak vermek istemediği bedeli fazlasıyla faiz olarak vermektedir.
Harcanabilir nakit para gereksinmesi nedeniyle, tüketici kredilerine ulaşmanın zorluğu faiz ve masrafların yüksek olması nedeniyle nakit para çekilmesidir.”
Tüketici kredileri ile ilgili de önemli değerlendirmelerde bulunan TUKONFED Bankacılık Komisyonu Başkanı Hüseyin Ölmez şu ifadeleri kullandı:
Tüketici kredilerinde; bankaların kredi tahsisini zorlaştırmaları, faiz oranlarının yüksek olması; ücret artışları nedeniyle kredi kartı limitlerinde artış nedenleriyle nakde daha kolay ulaşım sağlandığından, kullandırım daha az oranla yükselmektedir.

BDDK verilerinde dikkat çeken ve önlem alınmazsa; iki önemli husus daha vardır.
1. Kanuni takipteki borçların hızla yükselmesi ve donuk kredi niteliğinde olup halen kredi borcu olarak görülen meblağın önemli kısmının da takip hesaplarına intikal edeceği düşünülürse, toplumsal sorunlara da yol açması kuvvetle muhtemeldir.
2. Kredi kartı limit kullanım oranlarına göre değerlendirmede; Yüksek limitli kartlarda, kullanım oranı gerilerken, 25 bin TL ve altındaki limitli kredi kartı kullanım oranlarında limit kullanım oranı, yukarıda anlattığım nedenlerden dolayı hızla artmaktadır.
 Yüksek limitli kredi kartlarının kullanımı, diğerlerine göre lüks ve pahalı mal ve hizmetlere yöneliktir. Düşük limitli kredi kartları ise, asgari ödemeden kalan borçlarına ilave olarak, zorunlu gereksinmelerini karşılamalarına yöneliktir. Tüketici finansmanının, yeni toplumsal sorunlara neden olmaması için yapılanma kanunu çıkartılmalı, bu kanun çıkartılırken, limit oranlarına uygun önlem alınmalıdır.


Editör: Ç. Resuloğlu

Yorum Yap

Yorum yazarak yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Düzce Gazete Efsane (www.duzcegazeteefsane.com) hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber İhbar