• logo
Bist■.■■
Gr. Altın■.■■
Dolar■.■■
Euro■.■■
>

EYT'liye vergi yok!

2 milyona yakın kişi EYT ile emeklilik hakkına geçtiğimiz yıl kavuşmuştu. Bu yıl 400 bin kişi daha bu hakkı kazanacak. EYT'nin emlak vergisinden muaf tutulmasının yolu açıldı. Fırsatten yararlanmak için bazı şartlar gerekiyor. Emekliye vergi kolaylığı için başvuru yapılması şart mı? İşte detaylar...

EYT'liye vergi yok!
14.02.2024 - 10:58
Haber Merkezi

EYT'liler emekli aylıklarına kavuştu. Bunun yanısıra bayram ikramiyesi ve promosyon gibi ek gelirlere de hak kazandı. Geçtiğimiz yıl 2 milyona yakın kişi EYT'li olmuştu. Bu yıl kapsamın biraz daha genişlemesiyle 400 bin kişi daha emekli olacak. Emekli olan EYT'liye emlak vergisi muafiyetinin de kapısı açıldı. Hangi EYT'li emlak vergisi ödemeyecek? Emlak vergisi kolaylığından nasıl yararlanılacak?
EYT'Lİ EMLAK VERGİSİNDEN NASIL YARARLANACAK?
Emekli olan EYT'linin evi 200 metrekareyi geçmemesi gerekiyor. Ayrıca sadece bir evinin olması gerekmekte.
ÇALIŞAN EYT'Lİ EMLAK VERGİSİ ÖDEYECEK Mİ?
Çalışan hiçbir emekli emlak vergisi muafiyetinden yararlanamıyor. Emeklinin emlak vergisi ödememesi için ilk şart çalışmıyor olmasıdır. Diğer yandan faiz, temettü gibi gelirlerinin de bir önceki yıl belirlenen vergi diliminin ikinci kategorisini aşmaması gerekiyor.
Ancak çalışan emekli işi bıraktığı anda emlak vergisi muafiye başlar.
EMLAK VERGİSİ MUAFİYETİ NE ZAMAN BAŞLAR?
Vergi muafiyeti emekli olunan tarihi izleyen yıl başlar. Geçtiğimiz yıl EYT'li olan, 200 metrekare evi olan emekli bu yıl muafiyetten yararlanacak. Bu yıl emekli olanlar ise gelecek yıl emlak vergisi ödemeyecek.
BAŞVURU YAPMAK ŞART MI?
Emeklilerin emlak vergisi muafiyetinden yararlanması için bağlı bulundukları belediyeye başvurması gerekiyor.
Yazlığı olan emekli emlak vergisi ödeyecek mi?
Yılın sadece belirli bir döneminde oturulan yazlığa sahip emekli vergi muafiyetinden yararlanamayacak. Ancak emekli olup sürekli ikamet edilen tek bir yazlık için muafiyet söz konusu.
VERGİSİ ÖDENEN KONUTTA OTURMAK ŞART MI?
Hayır, şart değil. Sahip olduğu tek konutu kiraya veren ve aynı zamanda kendisi de kirada oturanlar muafiyetten yararlanacak. Tek evini kiraya verip başka evde kira vermeden oturanlar muafiyetten yararlanamıyor.
DUL, YETİM AYLIĞI BAĞLANANLAR DA MUAFİYET KAPSAMINDA MI?
Geçen yıl aylık bağlanan dul ve yetimler de bu yıl vergi muafiyetinden yararlanmaya başlayabiliyor.


Editör: Ç. Resuloğlu

Yorum Yap

Yorum yazarak yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Düzce Gazete Efsane (www.duzcegazeteefsane.com) hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber İhbar