• logo
Bist■.■■
Gr. Altın■.■■
Dolar■.■■
Euro■.■■
>

EMEKLİNİN YAŞAMA HAKKI YOK

Tarihin bir döneminde Japonya’da uzun bir süre kıtlık yaşanır. Herkes bir lokma yiyeceği  en yakınlarından bile kıskanır. Köyde, Şehirde yaşayan toplumun her kesimi kendine göre kıtlıkla mücadele yöntemi geliştirir.

EMEKLİNİN YAŞAMA HAKKI YOK
29.01.2024 - 09:44
Haber Merkezi

Narayama Dağındaki Obasuta  köyünde yaşayanların yöntemi ise; üretme gücü kalmayan yaşlıların, gençlerin yiyeceklerine ortak olmasını önlemek için, yetmiş yaşına gelen yaşlı kadın ve erkekleri  Narayama Dağının tepesine bırakarak ölüme terk etmek olmuştur.

Böylece gençlerin hayatta kalmalarını sağlayacaklarını düşünmüşlerdir.Bu olay NARAYAMA DRAMI olarak Japonların hafızalarında yer almış, adına Narayama Türküsü yazılmış ve film yapılmıştır.Bu olaydan yüzyıllar sonra AKP iktidarı 2024 Yılını EMEKLİLER YILI ilan etmiştir.

Emekliler 2024 NARAYAMA YILINIZ Kutlu Mutlu OLSUN!

2024 yılı dört kişilik bir ailenin yoksulluk sınırı 48 bin 459 TL.

2024 yılı dört kişilik bir ailenin açlık sınırı 17 bin 442 TL.

2024 yılı asgari ücret 17 bin 2 TL.

En düşük emekli maaşı 7500 TL idi Ocak zammı ile 10 bin TL

Emekli Milletvekili tekrar seçilmişse maaşı 233 bin TL şu anda 300 milletvekili bu maaşı alıyor. Emekli olmayan Milletvekili  136 bin TL Emeklinin maaşını bunlar belirliyor. HAYIRLI OLSUN

Emekli Aylıkları Devletin vatandaşa verdiği bir ulufe değildir. Alın teriyle ürettiği emeğinden artırdığı primleri devlete ödenerek kazanılmış bir haktır.

Kaç yılda emekli olunacağı, ne kadar prim ödeneceği, emekli olduğunda  maaşının yüzde kaçı oranında emekli aylığı bağlanacağı yasalarla güvence altına alınmıştır.

Devlet ile çalışan arasında karşılıklı güvence altına alınmış HAK tır SÖZLEŞME dir. AHİD dir. AKİD dir. AHDİNDEN dönmemektir.

Hani HZ ÖMER ADALETİ diyordunuz ya işte öyle sözünün eri,  ADALETLİ OLMAKTIR.

Şimdi bakalım.

2003 yılında en düşük işci emekli maaşının asgari ücrete oranı 1.47 seviyesinde, yani  işci emeklisi asgari ücretten yüzde 47 daha fazla maaş alıyor.

2023 yılında bu oran 0.71 indirildi. 2024 yılında 0.61 düşürüldü. Bu durumda en düşük işçi emeklisi maaşı asgari ücretten yüzde 39 daha düşük oldu.

Bağ-Kur   en düşük emekli  maaşının asgari ücrete oranı 0.96 dan 0.59 a indirildi. Bağ-Kur tarım en düşük emekli maaşı ise 0.63 den 0.59 a indirildi.

2003 yılında  en düşük memur emeklisinin maaşı asgari ücretin 1.87 katı idi, 2023 yılında  bu 0.86 ya düşürüldü, yetmedi  2024 yılında 0.80 indirildi. En düşük memur emeklisi  maaşı asgari ücretten yüzde 20 daha düşük hale getirildi.

SSK. BAĞ-KUR.MEMUR EMEKLİLERİ Yasalarla güvence altına alınmış haklarınız yok sayıldı, ilga oldu,fesih edildi. Hani hukuk devletinde “KAZANILMIŞ HAKLAR” Geriye dönük olarak fesih edilemez, yok sayılamaz, ilga edilemezdi.

Müjdeyi bırak, “Gölge etme başka ihsan istemem” kazanılmış haklarımızı gasp etme.

16 milyon 500 bin emekli,  2024 EMEKLİ YILINIZ Hayırlı olsun.  

NARAYAMA TÜRKÜSÜ söyleyin. Bu dağı siz yarattınız. Haydi NARAYAMA dağına tırmanın, benim tuzum kuru diyenler, bunca mazlumların ahı sizi de yakar, dünyayı da yakar..

Unutma “KOMŞUSU AÇ İKEN YATAN BİZDEN DEĞİLDİR”


Editör: Ç. Resuloğlu

Yorum Yap

Yorum yazarak yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Düzce Gazete Efsane (www.duzcegazeteefsane.com) hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber İhbar