• logo
Bist■.■■
Gr. Altın■.■■
Dolar■.■■
Euro■.■■
>

DİKKAT MASKE TEDBİRLERİ GERİ GELİYOR

Dünya Sağlık Örgütü, yeni COVID-19 varyantı JN.1 için uyarı yaptı. Yapılan açıklamaya göre yeni varyant, dünya genelinde yayılmaya başladı ve bu kışın zorlu geçmesine neden olabilir.

DİKKAT MASKE TEDBİRLERİ GERİ GELİYOR
21.12.2023 - 17:08
Haber Merkezi

Türkiye'nin her yerinde olduğu gibi Düzce'de de kış mevsiminin kendisini iyiden iyiye hissettirdiği şu günlerde, Dünya  Sağlık Örgütü'nden (DSÖ) önemli bir açıklama geldi. Yetkililer, COVID-19'un bu kış zorlayıcı olabileceğini, yani yüksek vaka sayılarının görülebileceğini söylüyorlar. Bunun nedeni, JN.1 olarak isimlendirilen yeni bir COVID-19 varyantı.
ABD, Çin ve Hindistan gibi nüfus yoğunluğunun yüksek olduğu ülkelere ulaştığı bilinen JN.1, "Omicron" olarak bilinen COVID türünün alt varyantı. "Dikkate alınması gereken varyant" olarak tanımlanan JN.1, henüz kamu sağlığını tehdit edecek kadar yaygın değil ancak bu durum, ilerleyen dönemlerde değişebilir.
BİR BULGU YOK!
JN.1 varyantı, diğer COVID-19 varyantlarına karşı üstünlük sağlamaya başlamış durumda. Örneğin ABD Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezi verilerine göre bu varyant, ülkede en hızlı yayılan enfeksiyonların başında geliyor. Ancak bu demek değil ki başımız dertte. Uzmanlar, en azından şu an için JN.1'in diğer varyantlardan daha fazla hasta edeceğine ilişkin hiçbir bulguya rastlamadılar.
NELER YAPABİLİRİZ?
Dünya Sağlık Örgütü, JN.1 varyantından korunmak isteyenlerin neler yapabileceklerine ilişkin de açıklamalarda bulundu. Buna göre;
Kalabalık ve kapalı alanlarda maske takmak
Öksürdüğünüzde ve hapşırdığınızda ağzınızı kapatmak
Ellerinizi düzenli olarak yıkamak
Belirti göstermeniz hâlinde test yaptırmak
(Riskli kategorilerdekiler için) Güncel Covid ve grip aşılarını yaptırmak gibi önlemler alabilirsiniz.


Editör: Ç. Resuloğlu

Yorum Yap

Yorum yazarak yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Düzce Gazete Efsane (www.duzcegazeteefsane.com) hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber İhbar