• logo
Bist■.■■
Gr. Altın■.■■
Dolar■.■■
Euro■.■■
>

SES SANATÇISI GÜLOĞLU ‘NA BİR KINAMA’DA TAYHAN’DAN

Önceki gün yaptığı densiz açıklamaları ile Düzce Basını’nın tamamına zan altında bırakın Ses sanatçısı Davut Güloğlu için bir KINAMA ‘da Gazeteciler Cemiyeti eski başkanı Erol Tayhan ‘dan geldi.

SES SANATÇISI GÜLOĞLU ‘NA BİR KINAMA’DA TAYHAN’DAN
6.03.2024 - 20:47
Haber Merkezi

Gazeteciler Cemiyeti Düzce eski Başkanı, Türkiye Gazeteciler Cemiyeti (TGC) Düzce Temsilcisi, Gazeteciler Cemiyetleri BASIN VAKFI genel başkan yardımcısı Erol Tayhan, Ses Sanatçısı, Yeniden Refah Partisi (YRP) Düzce Belediye Başkan Adayı Davut Güloğlu’nun seçim çalışmaları esnasında bir medya mensubunun kendisinden tehditle para istemesini genel anlamda değerlendirerek “Düzce medyasının tümünü içine alacak şekilde” ifade kullanmasına tepki gösterdi.
TGC Temsilcisi, BASIN VAKFI Genel Başkan Yardımcısı Tayhan “Bir “belediye başkan adayı”nın ya da bir “ses sanatçısı”nın isim ve adresi belli olmayan bir konuda “Düzce’deki tüm medyayı zan altında bırakacak açıklamada bulunması” tarafımızdan ve temsil etiğimiz meslek örgütleri tarafından kesinlikle kabul edilemez dedi.
Tayhan, Ses sanatçısı Davut Güloğlu ile ilgili değerlendirmesinde;
Gazeteci olarak bizler mesleki anlamdaki görev ve sorumluluklarımıza özen gösteriyoruz; ses sanatçısı veya bir siyasi partiyi temsilen ilimizde belediye başkan adayı olmanın getirdiği görev ve sorumluluklara sahip olduğuna inandığımız Sayın Güloğlu’ndan da aynı hassasiyeti bekliyoruz. Bir an evvel tehditte bulunan medya mensubunun varsa adını açıklamalı, yoksa Düzce’nin genel anlamdaki medya mensuplarından özür dilemelidir“ dedi.

GÜLOĞLU’NU KINIYORUM
Yeniden Refah Partisi Düzce Belediye Başkan Adayı Ses Sanatçısı Davut Güloğlu’nun seçim çalışmaları esnasında bir medya mensubunun kendisine “para vermezsen seni biz alaşağı etmesini biliriz” diyerek “tehdit” ettiğini belirtmiş; “isim” ve “adres” vermeden tüm basın mensuplarını zan altında bırakacak bir açıklama yapmıştır.
Sayın Güloğlu’nun ses sanatçısı kimliğine saygımız vardır: ancak “Düzce Belediye Başkanı” unvanı taşımanın getirdiği ağırlık ve sorumluluk çok daha farklıdır.
Ferdi yapılan tehdit ve şantajın adresi Düzce genelindeki basın mensuplarına atfedilemez. Kim tehdit etmişse kimliği açıklansın ki basın mensubu olarak bizler ve Düzce kamuoyu da bilgi sahibi olalım.
Ancak bir “belediye başkan adayı”nın ya da bir “ses sanatçısı”nın isim ve adresi belli olmayan bir konuda “Düzce’deki tüm medyayı zan altında bırakacak açıklamada bulunması” tarafımızdan ve temsil etiğimiz meslek örgütleri tarafından kesinlikle kabul edilemez.

BASIN ETİK KURALLARI AÇIKTIR
Basın etik kuralları açıktır. Böyle bir tehditte bulunan basın meslek örgütleri içinde yer alamaz. Gazeteci, mağdurun, güçsüzün, yoksulun, ötekileştirilenin ve “sesini duyuramayanların” sesi olmakla yükümlüdür.
Gazeteci; halkın bilgi edinme hakkı uyarınca, haber alma, yorum yapma ve eleştirme özgürlüğünü kullanırken kendi açısından sonuçları ne olursa olsun, gerçekleri çarpıtmadan aktarmak zorundadır.
Gazeteci, bir bilginin, haberin yayını ya da yayınlanmaması karşılığı hiçbir maddi veya manevi menfaat sağlayamaz; çıkar çatışması yaratmaktan kaçınır. Gazeteci, konumu ne olursa olsun haber kaynağı olarak kişi ve kurumlarla iletişimini ve ilişkisini meslek ilkelerini gözeterek yürütür.
Yani gazeteci olarak bizler mesleki anlamdaki görev ve sorumluluklarımıza özen gösteriyoruz; ses sanatçısı veya bir siyasi partiyi temsilen ilimizde belediye başkan adayı olmanın getirdiği görev ve sorumluluklara sahip olduğuna inandığımız Sayın Güloğlu’ndan da aynı hassasiyeti bekliyoruz. Bir an evvel tehditte bulunan medya mensubunun varsa adını açıklamalı, yoksa Düzce’nin genel anlamdaki medya mensuplarından özür dilemelidir.
Kamuoyuna saygıyla sunulur.
Erol TAYHAN


Editör: Ç. Resuloğlu

Yorum Yap

Yorum yazarak yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Düzce Gazete Efsane (www.duzcegazeteefsane.com) hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber İhbar