• logo
Bist■.■■
Gr. Altın■.■■
Dolar■.■■
Euro■.■■
>

Uzmanlar uyardı! İçme Suyunu İdareli Kullanın

Türkiye geneli Afrika'dan gelen sıcak hava dalgasının etkisi altında. Ülke genelinde termometreler 20 derecenin üstüne çıktı. Kış ortasında güneşli havayı bulan pek çok kişi durumdan memnundu, dışarıya çıktı. Ancak uzmanlar bu sıcakların yarattığı tehlikeye dikkat çekiyor.

Uzmanlar uyardı! İçme Suyunu İdareli Kullanın
25.02.2024 - 18:24
Ulusal Basın

Mevsim kış ama kıyafetler yazlık, üstelik bu durum uzun süredir böyle. Nedeni ise Afrika üzerinden gelen sıcak hava dalgası.
Sıcakların yarattığı tehlikeye dikkat çeken İTÜ
Meteoroloji Mühendisi Prof. Dr. Hüseyin Toros, "Bakın geçtiğimiz Ocak ayı, Türkiye'de yaşanan en sıcak Ocak ayı olarak kayıtlara geçti. Aslında sıcak artışları küresel ölçekte bazı işlerin yanlış olduğunu bizlere gösteriyor." değerlendirmesinde bulundu.
Uzmanlara göre mevsime göre yüksek seyreden sıcaklıklar başka tehlikeler de yaratıyor. Toros, "Bugünlerde çiçek açmaya başlayan bir bitki, önümüzdeki günlerde gelecek soğuk hava dalgasıyla beraber ciddi anlamda zarar görecek. Çifçilerin yeterince verim alamaması anlamına gelir. Barajların yeterli suyu almadığı bölgeler de var." uyarısında bulundu.
İklim krizine karşı su tasarrufuna dikkat edilmesi ve fosil yakıtlar yerine yenilenebilir enerjinin tercih edilmesi isteniyor.


Editör: Ç. Resuloğlu

Yorum Yap

Yorum yazarak yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Düzce Gazete Efsane (www.duzcegazeteefsane.com) hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber İhbar