• logo
Bist■.■■
Gr. Altın■.■■
Dolar■.■■
Euro■.■■
>

Akçakoca seçimleri tek tek incelenecek!

  • 12.10.2023 12:06

31 mart 2024 tarihinde yapılacak belediye başkanlığı seçimlerinin en hareketli geçeceği tahmin edilen ilçelerin başında Akçakoca geliyor. Siyasi analistler ellerinde kağıt kalem geçmiş dönemde yapılan seçim sonuçlarını değerlendirerek bugüne ve yarına ışık tutmaya çalışıyor.

MHP ve AKParti kaynaklarından alınan bilgilere göre, 2004 yılından itibaren yapılan Akçakoca ilçesindeki yerel seçimleri de ayrıntılı bir şekilde masaya yatıracağı öğrenildi.

ADAYLAR VE OYLAR TEK TEK HESAPLANIYOR

Cumhur İttifakı'nın yerel seçimde işbirliği için çalışacak heyetleri oluşturuldu. Ön Çalışma çerçevesinde AK Parti ve MHP geçmiş dönemdeki seçimleri, sonuçları, oy oranları ve  aday profillerini mercek altına aldı.
31 Mart 2024'te yerel seçimlerde ittifak yapacak AK Parti ve MHP ön hazırlık çalışmalarına başladı.

YAVUZ VE BÜLBÜL DE VAR

Bu kapsamda her iki parti de öncelikle çalışmaları yürütecek heyetlerini belirledi. Buna göre AK Parti'de Genel Başkanvekili Efkan Ala, Yerel Yönetimlerden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Yusuf Ziya Yılmaz ve Seçim İşleri Başkan Ali İhsan Yavuz, MHP heyetinde ise Hukuk ve Seçim İşlerinden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Feti Yıldız, Yerel Yönetimlerden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Sadir Durmaz ve Grup Başkanvekili Muhammed Levent Bülbül yer aldı. 

ANALİZ EDİLİYOR

Ön çalışma çerçevesinde AK Parti ve MHP geçmiş dönemdeki seçimleri, sonuçları, oy oranları ve aday profilleri açısından analiz etti.
AK Parti, 1950'den 2023'e kadar yapılan seçimlerin sonuçları ile bu süreçte parti ile benzer çizgideki partilerin oy oranlarını il, ilçe ve belde bazında ele aldı.

AKÇAKOCA SEÇİMLERİ MASADA

MHP ise heyetler arası görüşme öncesi çalışmasını tamamladı. Parti, 2004'ten itibaren yapılan yerel seçimleri oy oranları başta olmak üzere tüm yönleriyle mercek altına alırken, 2018 ve 2023 genel seçim sonuçları da değerlendirildi.

2009 REKABETİ ALBAYRAK’A YARAMIŞTI

AK Parti’den Nazmi Çiloğlu, MHP’den Okan Yanmaz ve CHP’den Fikret Albayrak’ın girdiği yarışta yaşanan rekabet sayesinde oyların yüzde 34’ünü alan Albayrak 4 bin 643 oy ile seçimi kazanmıştı.
Aynı seçimde Nazmi Çiloğlu ile yarışa giren AK Parti oyların yüzde 30,20 alarak 4 bin 132 oyla ikinci,
Okan Yanmaz ile yarışa giren MHP ise oyların yüzde 27,40 alarak 3 bin 744 oyla üçüncü olmuştu.

2019’DA OKAN YANMAZ FARK ATTI

2019 Belediye başkanlığı seçimlerinde ise oyların yüzde 41,48’ni alan MHP adayı Okan Yanmaz
6 bin 911 oyla seçimi kazandı. Oyların yüzde 32,91’i alan AK Parti adayı Cüneyt Yemenici 5 bin 484 oyla ikinci, oyların 23,59’nu alan CHP adayı Fikret Albayrak ise 3 bin 930 oyla üçüncü olmuştu.

REKABET CHP’YE YARAR

Alınan bilgiye göre, ittifak yapılmaması halinde Akçakoca ilçesinde MHP- AK Parti rekabeti nedeniyle CHP adayının seçimi kazanabileceği olasılıklar arasında olduğunu belirten siyaset analistleri, iki parti heyetinin Cumhur İttifakı’nda tek aday formülü üzerinde duracağına işaret ettiler.

Yorum Yap

Yorum yazarak yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Düzce Gazete Efsane (www.duzcegazeteefsane.com) hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber İhbar